Szykuje się nowy format plików graficznych – WebP

Być może czeka nas nie lada rewolucja w Internecie znowu za sprawą światowego potentata w dziedzinie IT. Google chce bowiem przyśpieszyć działanie światowej Sieci poprzez wprowadzenie nowego formatu plików graficznych o nazwie WebP.

Nowy format miał by być lepszym zamiennikiem popularnych formatów: JPG, PNG i GIF. Nowy format WebP to lepsza kompresja (mniej stratna) oraz dużo mniejsza pojemność takich plików, w porównaniu z dzisiejszymi JPG. Jeśli te obietnice by się sprawdziły w rzeczywistości to faktycznie, można się spodziewać, że Internet (głównie strony WWW) działały by znacznie szybciej. Wszystko za sprawą tego, że według Google sporo ponad połowa przesyłanych przez Internet danych to właśnie pliki graficzne (zwłaszcza zdjęcia).

Jest to dopiero zalążek wprowadzania nowego formatu i na dzień dzisiejszy WebP nie jest wieloplatformowy. Konwerter z JPG na WebP można bowiem pobrać i przeprowadzić kompilację tylko na Linuxach x86 (64-bit). Kompilacja dla Windows ma być dostępna niedługo. A więc czekamy…

Dla zainteresowanych nowym rozwiązaniem polecamy stronę projektu WebP.

Można również się zapoznać z pierwszymi skonwertowanymi obrazami przez Google do WebP i samemu porównać sobie jakość obu zdjęć.

Chcesz skomentować?